A PMK Portré sorozatunk célja, hogy olyan orosháziakat mutassunk be egy-egy rövid beszélgetésben, akik a művelődési központhoz kapcsolódóan az értékközvetítés, közösségteremtés terén említésre méltó munkát végeztek és végeznek napjainkban is.
Dr. Kalydy Antónia évek óta az Orosházi Foltvarró Egyesület tagja, 2020 őszétől pedig a Magyar Foltvarró Céh megválasztott elnöke. Egyéni alkotásaival pályázatokon szerepelt, sikerrel. Műveli a kézművesség számos műfaját, a megyei kézműves élet aktív szereplője. A városi kórház gyermekgyógyásza, egy fia és három lányunokája van.
– Nézzük a legfrissebb és legmagasabb szinten betöltött tisztséget! Hogyan lett az országos céh elnöke?
– A céh szabályzata értelmében a többszáz fős tagság közgyűlés keretében választja meg a vezetőség tagjait, akik maguk közül szavaznak az elnök személyére. Nagy megtiszteltetés volt, hogy nekem adtak bizalmat. A Magyar Foltvarró Céh az egész országot lefedi, a tagság szakmai irányítása mellett a negyedévente megjelenő Hírfoltok című újság, és a havonta megjelenő E-Hírfoltok szerkesztése, gondozása is a vezetőség, köztük az elnök dolga. Megújult az MFC honlapja, különböző online felületeket biztosítunk a tagságnak, ahol kapcsolatot tarthatnak egymással, értesülhetnek a rendezvényekről. Az európai és a magyar foltos mozgalom is immár három évtizedes múltra tekint vissza. Orosházára az 1990 évek végén kerültem, hamarosan csatlakoztam a városban működő foltvarró egyesülethez. Azóta is aktív tag vagyok, és az egyre szélesedő tevékenységemmel jutottam el a mai, nagy felelősséggel is járó vezetői tisztségig.
– Milyen utat járt be, aminek ez lett a vége?
– Bizonyára erre is kell egyfajta rátermettség. Szakmai táborok, kiállítások, pályázatokon való szereplés, szervezési feladatok ellátása fokozatosan alakította ezt az utat. Tudni kell, hogy ezt a feladatot társadalmi munkában, saját szabadidőből, minden ellentételezés nélkül végezzük. Számomra ez egy kihívás, lehet, hogy bátorság is…
– Milyen haszna van a foltvarrásnak, mint tevékenységnek?
– Legtágabban fogalmazva az ember életminőségének javításában és a közösség teremtő szerepében van, segít a mentális egészség megőrzésében. Folyamatosan tanulásra késztet bennünket ez a kreatív tevékenység. Örömet okoz a tárgyak elkészítése és az ajándékozás is. Az újrahasznosítással az öko szemléletünket bizonyítjuk. A foltvarrók ugyanakkor tartoznak egy olyan közösséghez, amely hasonló értékrend és érdeklődés mellett szerveződött. Ez a valahová tartozás érzése szintén nagyon fontos. Mindenkiben van egy belső késztetés, ez hajtja a folyamatos megújulásra, alkotásra.
– Csendes közösségnek mondanám a foltvarrókat, akik viszont többször is felhívják magukra a figyelmet a szép munkákkal.
– A vidéki közösségekben is nagyon szép munkák születnek. Bizonyíték erre az évente megrendezendő sok-sok kiállítás és szakmai nap. A céhtagok között akadnak a textiliparból vagy képzőművészet területéről érkezők, akik a tudásukat átadva segítik a foltvarró csoportokat és a tagságot.
– Gyakran nagyon kedves adományozó akciókat szerveznek.
– Igen, ez a része a foltvarrói tevékenységnek, hogy szeretjük közösen megélni az adományozás örömét. Az Orosházi Foltvarró Egyesület több alkalommal ajándékkal, például babatakarókkal kedveskedett a kórház gyermek és újszülött osztályának és a Viharsarki Koraszülöttmentő Alapítványnak.
– Ön személyesen hogyan került ebbe a világba?
– Nagyon sokunknak hasonló a történetünk. Van egy veleszületett készség, kézügyesség, másrészt az otthonról hozott minta. Tehát genetika és tanult minták adják az útravalót. Nekem személyesen nagyon ügyesen varrni, kötni, horgolni, hímezni tudó anyai felmenőim voltak. Meg is tanították velem, szívesen is fogadtam. Egyetemista koromban például hímzéssel egészítettem ki az ösztöndíjamat.
– Munkáit nemzetközi körökben is ismerik…
– Az EQA /Európai Quilt Szövetség/ több pályázatán részt vettem, munkáimat több európai országban bemutatták. Ez belső késztetés is, önmegvalósítás, gondolat és vélemény közvetítése. Mindig újra sarkall, az ember mindig kutatja az újat, az izgalmas témát, technikát. Nagy inspirációt ad az is, hogy az elkészült munkáimnak, ruháimnak milyen értéke van. Említhetném Amerikát, ahol több ezer dollárt ér egy kézzel készült modell.
„Amikor rátaláltam a foltvarrásra, én a mennyországba kerültem! És egyúttal a világ legnagyobb nőszövetségébe! – írta vezetői bemutatkozójában dr. Kalydy Antónia. – Rájöttem, hogy itt minden kézműves tudásomat hasznosítani tudom, semmit nem kell eldobnom, újrahasznosíthatok. Természetesen, én is évekig képeztem magam táborokban, tanfolyamokon, hogy a foltvarrás szakmai fogásait elsajátítsam. Évek óta elég bátor vagyok kiállításokon bemutatkozni, EOA felhívásoknak eleget tenni. Jelenleg az Orosházi Foltvarró Egyesület és a Mezőkovácsházi Kézműves Szakkör tagja vagyok. Foglalkozásokat, nyílt napokat, táborokat vezetek, hogy a tudásomat én is továbbadjam. Szívügyem a magyar népművészet integrálása a mai életbe, gazdag népművészeti hagyatékunk foltvarrásban való kipróbálása és hasznosítása, a fiatalok és gyermekek kézműves oktatása. Végezetül egy idézet Kovách Géza professzortól, 1927-ből, ma is aktuális és a szívemből szól:
„Álmainkba szőjük képed
Ráruházva minden szépet
Valóra mit nem válthatunk:
Szent örökség legyen álmunk
S adja tovább vágyunk, hitünk,
Ha mikor mi porrá lettünk.”
B. Imre Julianna