Az előítéletekkel szembe menni, a társadalmi elfogadást növelni, a szemléletformálást erősíteni – ez a szándék is fel-felbukkan a PMK munkájában. Erre a közelebbi múltból hozunk példákat.
Az orosházi Egységes Szociális Központ Vadvirág Esély Klubja 2019-ben 15. alkalommal szervezte meg az Aranymasni találkozót, amelyhez, mint mindig, helyszínt és szervezői segítséget nyújtott a PMK. Ez egy olyan kulturális seregszemle, amely a fogyatékkal élők tehetségének bemutatására jött létre. Bár a szélesebb közönségnek kevésbé elérhető, a híre révén a szemléletformálásra lehetőséget ad, a mintegy 200 szereplőnek pedig egy évre elegendő élményt, hogy lelkesen készüljenek a fellépésekre és visszatérjenek az orosházi színpadra.
Az utóbbi években rendszeresen megszervezik a Fogadj el napot a művelődési központban, éppen így november táján, igazodva a fogyatékkal élők december 3-i világnapjához. A rendezvény szemléletformáló erejét növeli, hogy rajzpályázata az iskolás korosztályt is megszólítja. Az üzenet nem kétséges: ember és ember között nincs különbség.
Börtön- és kultúrtörténeti pillanat volt 2010 májusában, amikor börtönben élő alkotó először vehetett részt a festményeiből nyílt kiállítás megnyitóján. Orosházi barátai ígérték meg Bujdosó Balázsnak, hogy segítenek kiállítani a PMK-ban. Az akkori igazgató, Pusztai Lajos és kollégái igen körültekintő szervezőmunkája nyomán három alkalommal is bemutatkozhattak olyanok Orosházán, akik még büntetésüket töltötték a Szegedi Csillag Börtönben. Kaptak érte hideget-meleget. – Igazi kuriózum volt, a kíváncsiság behozta az embereket a házba és foglalkoztatta őket – emlékezett vissza az igazgató, aki akkor így nyilatkozott: – A börtön nevelési programjának egy szelete csapódott le itt ma, mert ez az ember eljutott odáig, hogy ma kiengedték a közösségbe, ahol az alkotásain keresztül a lelke itt marad.
Szintén az előítéletekkel ment szembe egy kiállítás, amelynek híre az országos kereskedelmi televízióig vitte a szervezőket. Az Orosházi Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzat 2015-ben szembesített bennünket előítéleteinkkel, a tárlat nagyon népszerű volt minden korosztályban.
B. Imre Julianna