Egész életemet Orosházán töltöttem, mindvégig a helyi közművelődés szolgálatában. Több mint négy évtizedig dolgoztam a könyvesboltban, nyolc esztendeig a könyvtárban, most éppen nyolc éve az evangélikus levéltárban.
Gyakran megfordultam a régi Polgári Olvasókörből lett kultúrházban, ahol 1964 körül megalakítottuk az ifjú értelmiségiek klubját, jártunk színházba, látogattuk az irodalmi, zenei esteket, képzőművészeti kiállításokat. A művelődési házhoz fűződő emlékeimből két dologról szólok. A gyűjtőklubról és az irodalmi klubról.
A kultúrház leégését követően sem állt meg a közművelődési élet Orosházán, csak tíz-tizenöt helyen tartották a foglalkozásokat. Mi, az 1965-től szerveződő éremgyűjtők a 48-as körben, majd munkahelyemen, a könyvtárban jöttünk össze. A Juhász Balázs Gyűjtőklub végül 1971. január 10-én alakult meg az új Petőfi Művelődési Központban. Engem a legnépesebb, az éremgyűjtő szakosztály vezetőjévé, 1980-tól a klub elnökévé választottak. A rendszeres összejövetelek mellett gyarapítottuk gyűjteményeinket, gyakran rendeztünk kiállításokat, sokat utaztunk. Beck Zoltán, majd dr. Szabó Imre gondozásában 1971-től 1975-ig megjelentettük Az Orosházi Juhász Balázs Gyűjtőklub Közleményei című folyóiratunkat, 1976 és 1988 között szerkesztettem a Juhász Balázs Gyűjtőklub hat évkönyvét, a kiadásban Feldmann József, majd Gonda Géza igazgatók segítettek. Kibocsátottunk két, ezüst és bronzérmet: Juhász Balázsról (1986) és Eötvös Józsefről (1988).
1968 ősztől 1971 végéig vezettem az irodalmi klubot. A havonta megrendezett esteket a könyvtárban kezdtük, később a zeneiskolában, az ifjúsági házban, végül az új Művelődési Központban tartottuk. A máig felejthetetlen irodalmi estek közük csak a körünkben megjelent Kossuth – díjas művészeket emelem ki: Bálint Andrást, Básti Lajost, Bitskey Tibort, Jancsó Adriennt, Keres Emilt, Koncz Gábort, kétszer volt vendégünk Mensáros László.
Két könyvemet jelentetett meg a PMK: 1985-ben az Orosháziak és környékbeliek Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái című művében, illetve 2004-ben a Mészárosné Zámbori Lillával és Pataki Gabriellával összeállított Orosháza régen és ma című kötetet, ahol a régi orosházi fotókat saját gyűjteményem darabjai teszik ki. (Húsz éve a művelődési központ folyosóján is ezekben, a Váradi Zoltán által nagyított képeslapokban gyönyörködhetnek a látogatók).
Koszorús Oszkár