Nagy sikerű esttel ünnepelte a Harangos Néptáncegyüttes 10 éves fennállását. A Hogyvolt? Mese volt! című műsor fiatalos, friss, szórakoztató volt, még azok számára is élvezetes, akikhez nem áll közel a népzene és néptánc műfaja.
Az élő zenekaros, színházi körülményeket mutató hang- és fénytechnikai háttérrel megvalósított előadás minden perce azt szolgálta, hogy a közel 300 néző jól érezze magát. És ez így is lett. Az, hogy közben több tájegység néptáncát, viseletét ismerhették meg, az (nem) csak ráadás volt.
Az est során közel 60-an táncoltak a színpadon, az elmúlt évek koreográfiáit elevenítették fel. Eredetileg a műsort április 4-én mutatták volna be a táncosok, és az azóta eltelt fél évből csupán másfél hónapot tudtak újra táncolni a járvány miatt. Nagy munka volt így a felkészülés, egész családok töltötték a hétvégéket is a PMK-ban, hogy a sűrű próbarend eredményeként magabiztos fellépés élményét kaphassák.
Az est során köszöntőt mondott Zalai Mihály, a megyei önkormányzat elnöke, Dávid Zoltán polgármester és Lajti Tímea, a PMK igazgatója, mindenkitől ajándékot is kapott az együttes. Az ünneplőket köszöntötte a környék több néptánccsoportjának vezetője, képviselője is, akik szintén nem jöttek üres kézzel. A nyilvános estet zártkörű vacsora zárta.
Ha a Kedves Olvasó még nem hallott az orosházi Harangosról, olvasson tovább. (Ha igen, akkor is.)
A Harangos Néptáncegyüttes az orosházi Petőfi Művelődési Központ hagyományőrző csoportja, itt tartja próbáit heti több alkalommal, két korosztályban. Művészeti vezetők: Nemcsényi Alíz, Móricz Bence aranysarkantyús táncos, a Népművészet Ifjú Mestere.
2010-ben indult útjára az együttes a legendás Alföld együttes hagyományait felelevenítve, 2 csoportban; a Harangos (felnőtt) és a Kisharang (utánpótlás) együttesek formájában. Óvodás csoport eleinte a művelődési házban működött, később kezdtek el kijárni telephelyekre és ott tartottak foglalkozásokat. A Csengettyű csoport egy pályázat révén megnövekedett létszám nyomán jött létre, már a harmadik tanévre (2012). A Kongató csoport idén harmadik tanévét indította, 2018 őszén volt arra igény, hogy kezdő felnőtt csoport induljon. Városi ünnepségeken való fellépés, versenyek, táborok színesítik a néptáncosok életét. Igyekeznek élő kapcsolatot ápolni a környék hasonló csoportjaival, és testvérvárosaink közül Tusnádfürdővel is.
Lassan 6 éve jött létre a Harangos Néptánc Egyesület a közösség felnőtt tagjainak nagy részét tömörítve. Ez a forma a pályázati kiírásoknál is kiegészíti a művelődési központot, több sikeres pályázat segítette a csoportot abban, hogy gyarapodjon a viseletek sora. Az egyesület vezetője Móroczné Pataki Gabriella.
„Egy közösségnek akkor van ereje, ha működik, így elsőnek ezt kellett elérjük, bármely más cél kitűzése előtt – mondja a művészeti vezető.
– Amikor alkalmas volt már a csapat arra, hogy városon kívül lépjünk, megmérettettük magunkat kisebb versenyeken. Ez szinte éves céllá vált, az év végi bemutató mellett. Idén valósult meg ötödik alkalommal az a nyári tábor, melynek fő célja, hogy a megyében élő fiatal néptáncos nemzedék ismerje meg egymást és ne csak az esetleges versenyek alkalmával találkozzanak. Ott „ellenfelekként” vannak jelen a programon és nem feltétlen alakul úgy, hogy lehessen ismerkedni. Nagyobb, országos, többnapos fesztiválok már teljesen más kategóriába tartoznak, de ezek mellett talán fontosabb, hogy az egy megyében élő közösségek ismerjék egymást.
Nagyon fontos, hogy a megkezdett munkát folytatni tudjuk, legyenek gyermekek a próbateremben, keressük egymást a megyében, tudjanak táncosaink más együttesek táncosairól. Bővítsük a táboraink kapacitását és tudjuk ápolni a külhoniakkal is a kapcsolatot. Ekkor maradunk meg ugyanolyannak, akik most vagyunk – fogalmaz Móricz Bence.